GTA 4 (inceleme)

Aşağa gitmek

GTA 4 (inceleme)

Mesaj tarafından TH-R Caspe-R Bir Çarş. Haz. 03, 2009 8:25 pm

TÜRÜ
Aksiyon

YAPIMCI
Rockstar Games

YAYINCI
Rockstar Games

ÇOKLU OYUNCU
VarBir oyun firması için kendi yaptığı oyunların seriler halinde olması çok önemlidir. Çünkü oyunun serisi demek başarı ve para demektir. Tabii ki her oyunun serisi başarılı olacak diye bir kuralda yok. Ancak Rockstar Games firması bu kuralı en iyi sürdüren firma olarak karşımıza çıkıyor. Piyasaya çıkarttığı Grand Theft Auto isimli oyun ile bir anda oyun dünyasını sallayan ve çılgınca oynanan bir serinin başlangıçını yapan Rocktar her geçen gün adını daha çok duyurdu. Şimdi her şeye en baştan bakalım. 1997 yılına gelene kadar oyunlarda tek düzelik hakimdi. Belli sınırlar çerçevesinde oyunlar oynanılır ve o sınırların dışına çıkılmazdı. Bu bir nevi oyuncuların özgürlüğünü kısıtlayıp istedikleri gibi davranmalarını da engelliyordu. Yeni ve farklı bir şeyler gerekiyordu, oyuncuların isteklerini karşılayacak ve özgürce hareket edebilecek bir oyun gerekliydi. Nihayet bir oyun firması 1997 yılında oyuncuların bu isteklerine cevap verebilecek bir oyun piyasaya çıkarttı. Çıkaran firma Rockstar Games, çıkardığı oyunun ismi de Grand Theft Auto idi.

Rockstar Games’den biraz bahsedelim. Rockstar Games için az ama öz oyun çıkaran bir firma diyebiliriz. Çıkarttığı oyunlarda belli bir başarı yakalayarak oyun dünyasında belli bir konuma yükselmiş. Firmanın geçmişine baktığımızda son yıllarda adını sıkça duyurduğunu görüyoruz. Adının bu kadar duyulmasının sebebi ise, oyun dünyasında yeni devir açan oyun olan Grand Theft Auto'yu tüm dünyaya tanıtmasıydı. Bir oyunun ilk çıktığı günden itibaren, geçen yıllar sonunda bağımlılık ve hatta hastalık derecesine kadar olabileceğini kim bilebilirdi ki! O yüzden oyun dünyasında şöyle bir ayrım yapsak sanırım yanlış olmaz; “GTA öncesi ve GTA sonrası oyun dünyası”. GTA piyasaya ilk çıktığında bir anda oyunlar arasında farklı bir konuma ulaştı. Bunun nedeni, daha önce hiç bir oyunda görülmeyen özelliklerin bu oyunda olmasıydı. Koskoca bir şehirde istediğimiz her şeyi yaparak özgürce hareket edebiliyorduk. Serbestlik oyunun asıl amacını yansıtıyordu.

Grand Theft Auto, Amerika ceza yasasından aldığı "Suç Simülasyonu" ismiyle suç işlemek üstüne kurulmuş bir oyundu. Bu yüzden sanal ortamda suç işlemek insanların oyuna olan ilgisini bir kat daha arttırmıştı. Rockstar Games bir nevi insanların egolarının tatmin etmek için gerçek hayatla birebir olan bütün olayları bir oyunun içine sağdırarak oyunseverlerin önüne sundu ve oyuncularda sunulan bu ikramı geri çevirmeyip GTA'yı hep popüler ve zirvede tuttular. 1997 yılından itibaren başlayan GTA efsanesi günümüze kadar hep zirvede kalarak devam etti.

Rockstar Games’in geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamayı tüm dünya soluksuz dinledi, çünkü yeni bir GTA oyunu duyurulacaktı. Yeni bir GTA demek kimilerine göre yeni bir yaşam demekti. Sonunda beklenen açıklama geldi ve GTA IV'ün PS3 ve Xbox 360 platformları için piyasaya çıkacağı duyuruldu. Ancak GTA IV'e geçmeden önce, GTA efsanesi nasıl başlamış ve nasıl gelişerek tüm dünya'nın oynar halde geldiği bir oyun olmuş bir bakalım. Kısaca çıkmış GTA oyunlarını bir incelemeyelim.Gördüğümüz gibi 1997 yılında itibaren başlayan GTA efsanesi, yıllar geçtikçe gelişti ve büyümeye devam etti. GTA’yı insanlar bıkmadan usanmadan, gece gündüz demeden sürekli oynadılar. Oyunun fanları oyun için sayısız mod ve çeşitli çalışmalar yaparak GTA’ya duyulan ilgiyi bir kat daha arttırdılar. GTA artık öyle bir hal almıştı ki, insanlar GTA'yı gerçek hayatları gibi görmeye başladılar. Hatta GTA'dan etkilenerek çevresindeki insanlara zarar verenler bile oldu. İşin bir başka boyutu ise GTA bazı ülkelerde aşırı şiddet içerdiği için yasaklandı. Her ne kadar da yasakta konulsa GTA oynanılmaya ve büyümeye devam etti. Şimdi gelelim herkesin merak ve heyecanla beklediği GTA IV’e, bakalım yeni GTA’da bizi neler bekliyor.

Liberty City’ye hoş geldiniz

Rockstar Games GTA IV’ü duyurduktan sonra herkes ilk ekran görüntülerini ve videosunu bekledi. Rockstar’da kimseyi fazla bekletmeden geçtiğimiz günlerde oyunun ilk resmi videosunu yayınlandı. Videoyu büyük merak ve ilgi ile karşılayan oyunseveler, GTA IV hakkında çeşitli yorumlar yaparak düşüncelerini dile getirdi. Videoyu kısaca anlatmak gerekirse; New York Liberty City’sindeyiz. Kocaman bir şehirde her taraf hareketli ve cıvıl cıvıl, insanlar bir koşuşturma içinde hareket ediyor. Gerçek dünyada olduğu gibi bir telaş var. Sonra Liberty City’deki binaların ve yerleşim yerlerini görerek, şehrin ne kadar modern ve gelişmiş olduğunu görüyoruz. Videodaki bir sahnede uzaktaki binaları görüyoruz, binaların güneşin etkisiyle hafif buğulu şekilde gözükerek ne kadarda gerçekçiliği olduğunu anlıyoruz. O müthiş manzaradan sonra oyunda yönlendireceğimiz karakter gözüyoruz, diğer GTA’lardaki karakterler ile karşılaştığımızda daha detaylı ve gerçekçi bir duruşunun olduğunu gözlemleyerek videoyu bitiriyoruz.

GTA III’ü oynayanlar Liberty City’yi bilirler. İşte GTA IV’de 2007 Liberty City’sinde geçeçek. Son derece modern ve gelişmiş bir biçimde karşımıza çıkacak 2007 Liberty City’si, GTA III’de ki Liberty City’den daha büyük ve daha ayrıntılı olacak. Ayrıntının dışında Rockstar Games gerçeklerine benzeyen 5 ayrı şehir inşa etmiş. İnşa edilen şehirlerin isimleri değiştirilerek oyuna aktırılan şehirler ise şunlar; Brooklyn kenti Broker’a, Manhattan kenti Algonquin’e, Queens kenti Dukes’a, Bronx kenti Bohan’a ve New Jersey kent ise Alderney’e çevirilerek oyuna aktarılmış. Oyunun haritası içinde San Andreas’dan küçük olacağı ancak detay bakımından oldukça fazla olacağı açıklanmıştı.
avatar
TH-R Caspe-R
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 51
Kayıt tarihi : 03/06/09
Yaş : 27
Nerden : İstanbul

Kullanıcı profilini gör http://modifiyecolic.yetkinforum.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GTA 4 (inceleme)

Mesaj tarafından TH-R Caspe-R Bir Çarş. Haz. 03, 2009 8:25 pm

Bekle beni Amerika ben geliyorum!

Oyunda yönlendireceğimiz karakterin adı Niko Bellic. Doğu Avrupa’lı olan Niko, Amerikan rüyasını gerçekleştirmek için New York Liberty City’e göç etmiş. Ancak Niko’nun Amerika’ya bu ilk gelişi değildir. Daha önce bu şehirde oldukça lüks yaşantı sürerken bir anda her şeyini kaybettikten sonra şehirden ayrılmış. Kuzeni Roman tarafından tekrardan Amerika’ya gelmeye ikna edilen Niko, bu sefer Amerikan rüyasını gerçekleştirmek için temelli buraya yerleşmiş. Niko’yu ikna eden Roman ise çevresine yüklü miktarda borcu olan bir kişidir. Ayrıca oyunda Niko’yu destekleyen en önemli kişide Roman olacaktır.

İlk önce karakter animasyonlarından bahsedelim. Daha önce çıkan GTA’larla kıyaslanıldığı zaman GTA IV’de karakter animasyonlarında büyük değişimler olacak. Karakterimiz Niko’nun yürüdükçe ve hareket ettikçe attığı her adımın ağırlığını hissedebileceğiz. Bu da gösteriyor ki animasyonlarda gerçekçilik ön planda. GTA IV’de değişime uğrayan bir unsurda yayalar olacak. Serinin önceki oyunlarına bakıldığında GTA IV’de yayalar daha gerçekçi olacak. Gerçek hayatta dışarıda gördüğümüz yayalar ne yapıyorsa GTA IV’deki yayalarda aynılarını yapacak. Bankta kitap okuyanlar, sigara içenler, mağazalara girip alışveriş yapanlar gibi bir sürü işlevleri yayalar yapacak.

Rockstar, GTA IV’de karakter animasyonlarının dışında yeni animasyonları da göreceğimizi belirtmişti. GTA IV’de arabalar için yeni bir animasyon bizleri bekliyor olacak. Artık arabaların camlarını kırarak içeri girebileceğiz. Camı kırarkenki animasyon görülmeye değer olacakmış. Ayrıca araçların yoldaki tümseklere ve çukurlara verdikleri tepkilerde daha gerçekçi olup bizlere gerçekçi bir sürüş keyfi yaşatacakmış. Hatırlayacağınız üzere San Andreas’da uçaklar ve jetpack gibi araçlar sayesinde uçabiliyorduk. Ancak GTA IV’de uçak olmayacak. Rockstar Games bunun nedeni açıklayarak, sadece tek bir şehir olduğu için eğer uçak olursa bunun gerçekçiliği zedeleyeceğine inandıkları için oyunda uçak olamayacağını açıkladı. Fakat bu oyunda uçamayacağımız anlamına gelmiyor. Helikopter ve jetpack gibi araçlar sayesinde yine uçmanın keyfine fazlasıyla varacağız.

GTA’yı GTA yapan en büyük özelliğin sınırsız özgürlük ve serbestlik olduğunu giriş yazısında belirtmiştim. GTA IV’de özgürlük ve serbestlik diğer GTA’lara nazaran daha fazla olacak. Niko isterse dışarıdaki bir yaya ile konuşabileceği gibi cep telefonu sayesinde de insanlarla konuşabilecek. Cep telefonunun oyunda önemli bir yeri olacağını söyleyelim. Görevlerin çoğunu cep telefonu sayesinde alacağız. Ayrıca cep telefonunu sadece görev almak için kullanmayacağız, düşmanlara pusu kurmada yada bize pusu kurulacağı zaman haberleşmede cep telefonunun büyük yararı olacak. Yapımcılar oyundaki cep telefonunun dizayn bakımından gerçekten farksız olacağını ve gerçek hayatta olduğu gibi oyunda da cep telefonunun sıkça kullanılacağını belirttiler.

GTA oyunlarındaki emir komuta zincirini herkes biliyordu. Mafya babaları ve çete liderleri gibi büyük kişilerin verdiği görevleri yaparak adımızı duyurup yükselmeye çalışıyorduk. Ancak GTA IV’de kendimizi diğer insanlardan emir alan bir köle gibi hissetmeyeceğiz. Çünkü oyunda görev çizgisellik olmayacak. Tabii ki bu tür kişilerden alacağımız görevler olacak fakat istediğimiz zaman görevleri alıp yapacağız. Kısacası Liberty City’de daha özgür ve serbest olacağız. Ayrıca GTA IV’deki görevler daha gerçekçi, daha uzun ve çok daha çeşitli olacak. Bu çeşitlilik, görevlerin daha fazla farklı süreçte işlemesiyle kendini gösterecek.

Oyun 2007 Liberty City’sinde geçeceği için oyundaki araçlarda yeni ve modern olacak. Rockstar, oyundaki arabaların yeni fiziklerle donatılacağını ve kameranın Liberty City'nin kalabalık trafiğinde daha iyi sürüş perspektifi yakalayabilmek için, arabaya daha da yaklaşarak arabalardaki detayların daha iyi görülebileceğini açıkladı. Özellikle kamera açısı oyuna farklı bir özellik kazandıracak gibi gözüküyor. Kameranın yeni açısı sayesinde sürücünün araba ile ilgili her detayı daha yakında görebileceğiz. Aynı zamanda da kamerayı çevirerek şehri yatay ve dikey olarak da inceleyebilme şansına sahip olacağız. Ayrıca oyunda araç çeşitinin de fazla olacağını açıklayan Rockstar her aracın kendine özel ayrıntıları olacağını da sözlerine ekledi.

GTA: San Andreas’da bilindiği üzere yemek yiyip sonrada spor salonuna giderek spor yapabiliyorduk, ayrıca berbere gidip saçlarımızı kestirdikten sonra, giyim mağazasından kendimize kıyafet alabiliyorduk. Acaba GTA IV’de de aynı şeyler yapabilecek miyiz? Rockstar Games bu konuda net bir açıklama yapmadığı gibi açıkta bir kapı bırakıyor. Kim bilir belki San Andras’da yaptığımız bu işleri GTA IV’de de yaparız. Yine San Andreas’da olan kız arkadaşı edinme GTA IV’de de olacak. Oyuna eklenen bir özellikte, kahramanımız Niko artık telefon direklerine tırmanarak şehri kuş bakışı seyredebiliyor.

Rockstar Games oyunun yapım aşamasında, eski polis şeflerinden ve emekli suç uzmanlarından da yardım aldı. Bu da gösteriyor ki, oyunda artık suçlu olmanın daha zor olacağı ve polisin bizi bir hayli zorlayacağı anlamına geliyor. Ayrıca ilk yüklemeden sonra, oyunda başka bir yükleme ekranı olmayacak. Bu, şehir dışı kısımlarına geçerken ve tersi için de geçerli. Dedikodulara göre oyunda sürpriz olarak, önceki GTA serilerindeki karakterleri GTA IV’de görebileceğiz. Rockstar bu konularda net açıklama yapmadığı için, dedikoduların ne kadar doğru olduğu tartışılır. Bakalım ilerleyen günlerde bu ve sır gibi saklanan diğer özellikler hakkında bir açıklama yapılır. Belki de Rockstar hiçbir açıklama yapmadan, oyuncuların bu özellikleri kendilerinin görmesini ister.

Yeni nesil konsol pazarı

Bilgisayarda GTA oyunları her zaman çok popüler olduğu gibi bilgisayar oyunları arasında GTA olmazsa olmazlardan olmuştur. GTA IV’ün dedikoduları yayılmaya başlayınca bilgisayar dünyasında bir hareketlilik yaşandı. Herkes her zaman ki gibi yeni GTA’nın bilgisayar içinde piyasaya çıkacağından emindiler. Çünkü GTA’nın hemen hemen bütün oyunları bilgisayara çıktığı için ciddi bir oyuncu kitlesi oluşmuştu. Ancak Rockstar Games dünyadaki bütün bilgisayar kullanıcılarını şoka uğratan açıklamayı yaptı. GTA IV sadece yeni nesil konsol dediğimiz PlayStation 3 ve Xbox 360 platformları için piyasaya da olacaktı. İlk başta çoğu bilgisayar oyuncusu buna inanmayarak, bir yanlışlığın olabileceğini düşündüler. Bu düşüncelerini yok eden açıklama, oyunun resmi videosunda açıklığa kavuştu. Videonun sonunda sadece PS3 ve Xbox 360’ın logoları bulunuyordu. Herkes inanamıyordu, Rockstar ciddi oyuncu kitlesi olan PC’yi nasıl olurda es geçerdi? Aslında bunun cevabını biraz teklonojiyi takip eden oyunseveler bileceklerdir. Artık yeni nesil konsol dediğimiz teklonoji devri hayatımıza girmiş durumda. Oyun firmaları da yeni oyunlarını bu devire uydurmak için yeni nesi konsollara çıkarmaya başladılar. Artık para ve ticaret konsollara yönelmeye başladı. Gittikçe büyüyen bu pazardan pay almak isteyen oyun firmaları da öncelikle maddiyatı göz önünde bulundurarak oyunlarını buna göre yapmaya başladılar. İşte Rockstar Games’de bu büyük pazardan pay almak için, GTA IV’ü PS3 ve Xbox 360’a çıkartacaklarını açıkladı.

PS3’ün ve Xbox 360’ın grafik kalitesi yüksek olduğundan, GTA IV’ün grafiklerinin de gerçekçi ve güzel olması kaçınılmaz oluyor. Yayınlanan videodan da gördüğümüzde gerçekçi grafikler ve ayrıntılar hemen dikkat çekiyor. Olağanüstü şehir manzarası, gökyüzü efektleri ve binaların uzaktan buğulu gözükmesi gerçekçilik anlamında bütün hisleri verecek. Işıklandırma, gölgelendirme ve frame olayları konusunda da Rockstar baya iddalı olduğunu açıklayarak bizlere daha gerçekçi ve zevkli bir GTA’nın beklediğini açıkladı. Rockstar oyunun sesleri konusunda da oldukça iddalı. Gerçek bir şehirde olması gereken bütün sesleri GTA IV’de duyacağız. Her sesin farklı olacağını vurgulayan firma, oyundaki seslendirmelerinde özenle hazırlandığını belirtti. Bununla birlikte GTA’yı GTA yapan bir unsurda oyun müzikleri olmuştur. Rockstar GTA IV’de de oyun müzikleri konusunda çok özenli davranmış.

Efsane geri dönüyor

Yeniliklerin ardı arkası kesilmediği GTA IV’de, çoklu oyunculu modu da bizleri bekliyor olacak. Bu konudaki açıklamayı Rockstar’ın kurucuları ve GTA’nın yaratıcılarından Dan House yaparak; GTA IV’ün çoklu oyunculu olarakta oynanabileceğini açıkladı. Ancak bu devasa online şeklinde olmayıp, tek kişilik ilerlemeli bir çoklu oyunculu modu olacak. Oyun PS3 ve Xbox 360’a iki farklı versiyon olarak piyasada çıkacak, fakat iki versiyon arasında benzerliklerinde bulunacağı ve oyunun Xbox 360 versiyonu için indirebilir içeriğin sunulacağı açıklandı.

Her yönden diğer GTA oyunlarından farklı olacak GTA IV’de sınırsız yenilik bizleri bekliyor olacak. Daha fazla özgürlüğün ve serbestliğin tadına varacağımız oyunda, kendimizi gerçek bir şehirde hissederek ona göre gerçek bir hayat yaşacağız. Artık GTA IV için geri sayım başladı. 16 Ekimde piyasada olacak oyun hakkında edindiğimiz bilgiler şimdilik bu kadar. Uykusuz gecelere merhaba diyin, çünkü GTA efsanesi daha fazla yenilik ve içerikle geri geliyor.
avatar
TH-R Caspe-R
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 51
Kayıt tarihi : 03/06/09
Yaş : 27
Nerden : İstanbul

Kullanıcı profilini gör http://modifiyecolic.yetkinforum.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GTA 4 (inceleme)

Mesaj tarafından jericho_14 Bir Perş. Haz. 04, 2009 10:52 am

İlk önce forumunuz hayırlı olsun dayı. Güzel bir inceleme.(NERDEN ÇALDIN)Smile
avatar
jericho_14

Mesaj Sayısı : 10
Kayıt tarihi : 03/06/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz